HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Lodin om pappalyckan och hans likhet med Abbott

Bildbyrån/Linnéa Andersson
Bildbyrån/Linnéa Andersson
ANNONS

Det har varit hektiska dagar i Färjestad. För Viktor Lodin har livet samtidigt fått en helt ny mening – han har blivit pappa, varit sjuk och därmed till stora delar missat kaoset kring laget. Nu är han tillbaka och berättar i en intervju med HockeyNews om:

✓ "Lungorna lite ovana"
✓ Likheten med Abbott
✓ Svårt att sätta ord på

ANNONS

Viktor Lodin har varit en av de Färjestadsspelare som fått det att lossna poängmässigt under säsongen, i en period där flera av lagets stjärnor haft svårare att producera. Efter fjolårets starka facit med 44 poäng på 50 grundseriematcher har Lodin hittills noterats för 24 poäng på 32 matcher den här säsongen.

Lodin har dock inte spelat match sedan den 3 januari. Dels har han nyligen blivit pappa, men han har även varit krasslig. Han fanns med under uppvärmningen inför lördagens match mot Djurgården, men klev av innan nedsläpp.

Under tisdagens träning var han tillbaka på isen igen och genomförde passet fullt ut. Så här säger han själv om hur kroppen känns just nu:

– Det känns väl bra. Det är väl lungorna som är lite ovana, annars tycker jag att kroppen kändes bra. Det är kul att vara tillbaka och köra, säger han.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Skriven av

Linnéa har studerat Kommunikation och PR vid Karlstads universitet. Hon gjorde praktik på Hockeynews under våren 2024 och har därefter varit kvar i verksamheten. Hon har tidigare arbetat som sportreporter på Nya Wermlands-Tidningen, där hon bevakade Färjestad BK, och har även en period bakom sig på Bohusläningen.

Läs också

ANNONS