Djurgården är tillbaka i SHL – och jakten på förstärkningar är redan i full gång.
Här listar Hockeynews sillyreporter Mattias Persson tio potentiella nyförvärv som kan bli aktuella för Järnkaminerna inför comebacken i högsta serien.
ANNONS
Philip Holm, b, Rapperswil Kommentar: Stockholmsbördig back som inte ser ut att bli kvar i Schweiz. Holm har en lång historia i Djurgården och har flera gånger uttryckt en önskan om att återvända. Han bidrar med värdefull rutin, känner ligan utan och innan – och kan dessutom bli en ekonomiskt rimlig lösning. Om inte Wikegård redan lyft luren lär det bara vara en tidsfråga.
Drake Caggiula, f, Bakersfield Condors Kommentar: Den NHL-meriterade forwarden har seglat upp som ett hett namn på SHL-marknaden. Enligt Sportbladet är både Brynäs och Djurgården intresserade. Caggiula har närmare 300 NHL-matcher på meritlistan och har dessutom producerat starkt i AHL. Ett drömnamn – om det går att lösa.
Bobby Nardella, b, Rapperswil Kommentar: Blev en publikfavorit under sin tid i Djurgården säsongen 2020/21. En skridskostark och offensivt skicklig back som passade väl in i lagets spelidé. Trivdes utmärkt i Stockholm senast och mycket talar för att han lämnar Schweiz. Ett högaktuellt namn på Djurgårdens radar.
Viktor Lööv, b, Biel-Bienne Kommentar: Ser ut att lämna schweiziska Biel, trots gällande kontrakt. Lööv är visserligen fostrad i SSK, men har fortfarande flera starka år kvar på hög nivå. En stabil tvåvägsback med SHL-rutin – exakt den typ av trygghet som behövs i ett återkomstbygge.
ANNONS
Ty Ronning, f, Eisbären Berlin Kommentar: En av säsongens stora stjärnor i tyska ligan – hela 73 poäng på 47 matcher talar sitt tydliga språk. Ronning har både snabbhet, teknik och näsa för mål för att kunna passa in i SHL. Ett långskott sett till konkurrensen, men samtidigt ett potentiellt fynd om rätt pusselbitar faller på plats.
Gustav Lindström, b, Laval Rocket Kommentar: Har stångats i Nordamerika men aldrig riktigt fått det stora genombrottet där. Har uttryckt sympatier för Djurgården och skulle passa perfekt in i den backtyp klubben söker. Stark defensivt, rutinerad och med rätt ålder. Hockeynews kunde nyligen avslöja att DIF lagt ett bud – nu återstår det att se om det går i lås.
Magnus Hellberg, mv Kommentar: En välmeriterad målvakt med lång erfarenhet från Nordamerika och landslagsspel. Har tränat med Djurgården vid tillfällen och har god relation till målvaktstränaren Micce Andreasson. Med speltiden sinande i NHL kan tiden vara mogen för en återkomst till svensk hockey – och DIF ligger bra till.
Jakob Lilja, f, Fribourg-Gotterón Kommentar: Gjorde ett starkt avtryck under sin säsong i Djurgården 2018/19 med 37 poäng. En kraftfull forward med målkänsla och nyttig erfarenhet från både KHL och Schweiz. Skulle han lämna Schweiz är det här ett namn som bör vara mycket intressant för DIF.
Radim Zohorna, c, Lugano Kommentar: En tung center med storlek, räckvidd och en kraftfull spelstil. Har flera år i Nordamerika bakom sig och spelar nu i Lugano. Har imponerat i tjeckiska landslaget när han fått chansen. En potentiell förstacenter – men konkurrensen om honom lär bli tuff.
Lukas Rousek, f, Rochester Americans Kommentar: En skicklig tvåvägsforward som gjort det bra i AHL. 26-årige tjecken har erbjudits till SHL och sägs vara öppen för en flytt. Vad jag hört finns redan konkreta bud från andra klubbar, så Djurgården får agera snabbt om man vill vara med i kampen. Ett väldigt spännande namn.
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)