
Matchen mellan Linköping och Oskarshamn avbröts efter en period i torsdags då isen inte gick att spela på. Då stod det 1-1 i matchen och Linköping hade precis fått Robert Lantosi utvisad i ett matchstraff.
När den andra perioden äntligen inleddes i dag hade Oskarshamn möjligheten att inleda den med ett powerplay i tre minuter efter Lantosis matchstraff. Och det utnyttjade dem.
John Dahlström gav Oskarshamn ledningen med 2–1. Det dröjde dock inte länge innan Linköping kunde kvittera genom Ben Maxwell.
Efter kvitteringen var det Linköpings show. Alexander Johansson gav hemmalaget ledningen några minuter senare och i numerärt överläge kunde Patrick Russell utöka ledningen med åtta sekunder kvar av perioden.
Mäktig vändning av @LHChockey som har dragit ifrån med två mål inför tredje perioden 🔥 #twittpuckpic.twitter.com/hsiwCGs1OR
— C More Hockey (@cmorehockey) December 13, 2021
I den tredje perioden fortsatte Linköping att köra på och satte dit 5–2 genom Henrik Törnqvist och Patrick Russell kunde avsluta kvällen med att göra sitt andra mål för kvällen.
Linköping skapar sig en liten lucka ned till Brynäs bakom sig i och med den här segern.
Linköping–Oskarshamn 6–2 (1–1, 1–3, 0–2)
Mål, Linköping: Markus Ljungh, Benjamin Maxwell, Alexander Johansson, Patrick Russell 2, Henrik Törnqvist
Mål, Oskarshamn: Patrik Karlkvist, John Dahlström
Skott: 41–21 (15–4, 12–10, 14–7)






