Oscar Lindberg till vardags i Skellefteå, var en av de poängstarkaste SHL-spelarna från nyår tills det att landslagsuppehållet trädde i kraft. En naturlig uppåtgående kurva, menar han.
– Mer att man fått landa i allting på ett sätt. Sedan som lag har vi ändå trummat på och man får hittat sin roll. En naturligt formkurva som man fått.
Lagkompisen Jonathan Pudas har tidigare till Hockeynews sagt att Lindberg är Sveriges bästa ishockeyspelare just nu. En komplimang Lindberg chockeras över.
– Det var väldigt snällt av honom. Nej, men det är klart man har en bra form med poäng och så. Sedan visst poäng är inte allting, men spelar man bra så brukar poängen komma framförallt i powerplay där vi gjort en hel del poäng.
Lindberg skickar tillbaka en passning till backstjärnan.
– Jag skulle säga att vi har ganska lika säsonger, han har väl jobbat sig i det allt mer och gör det grymt nu och har varit väldigt het de senaste. Han är en stor del av vårat lag och spel i powerplay.
32-åringen vände hem som en av de lagets stora stjärnor inför säsongen.
– Jag förstod att det skulle bli en väldig press när det hade pratats om det ett år, att jag skulle komma hem och allt det där.
Pressen tog han hand om på sitt sätt.
– Det var jag inställd på sedan försöker jag hålla mig undan från att läsa vad som skrivs, både gott och negativt. Det är lättare att hålla allt inom omklädningsrummet, lyssna på vad coacher och spelare har att säga och på så sätt hålla fokus på det man vill göra och bli bättre.
Nu siktar Skellefteåspelaren på en plats i VM.
– Man vet att chansen finns så spelar man bra så har man bra chanser.

