50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)
Den planerade nyemissionen har inte gått som planerat. Nu berättar Leksands vd, Peter Wiklund, om den ekonomiska situationen Leksand befinner sig i just nu.
I november avslöjade FK-sporten att Leksands IF har stora ekonomiska problem. Två veckor tidigare hade vd Andreas Hedbom lämnat sin post och ersatts av Peter Wiklund. På ett medlemsmöte i januari varnade Wiklund för en förlust i tiomiljonersklassen.
Wiklund kommenterar det ekonomiska läget så här idagsläget:
– Vi har våra utmaningar fortsatt men kontroll över ekonomin, så jag ser ljust på framtiden, säger Peter Wiklund till Falu-Kuriren och förklarar att han ser april månad som särskilt ”kassaflödeskritisk”.
– Det säljs få biljetter i april och därför ramlar det inte heller in så mycket pengar jämfört med när säsongen pågår för fullt. Sen lättar läget något i maj när en del kontrakt gått ut.
Insamling av gåvor, förbättrad likviditet via Leksand/Future for LIF och en möjlig nyemission, är de tre åtgärdspunkterna som Leksands IF pekat ut för att förbättra de ekonomiska läget.
Soffbiljetterna ska ha inbringat omkring 800 000 kronor, samtidigt som J20-laget uppges ha dragit in mellan 500 000 och 800 000 kronor. Även souvenirförsäljningen har varit bra på slutet, där enbart medlemshalsduken genererade 100 000 kronor.
Leksand kommer att ha råd med att betala signoff-bonusar, förklarar Wiklund.
– Det är ju Justin Kloos och Mikael Ruohomaa som är aktuella här och nu. De ska vara lösta före den sista maj, och det kommer vi att fixa, säger Wiklund till tidningen.
Satsningen "Likviditet för Leksand" (eller "Future for LIF"), där intressenter kan spekulera i klubbens talanger och köpa andelar, har ännu inte nått hela vägen i mål. Målet är att sälja 20 andelar om 500 000 kronor.
– Vi är inte där än, men vi har fått in en del. Vi har fått in miljoner i reda pengar som stärker vår likvida situation, men jag vill inte säga den exakta siffran eftersom det inte är några offentliga uppgifter, säger han.
Den planerade nyemissionen har inte gått som tänkt. Pepins drog sig ur, och nu arbetas det med ett nytt bolag inför hösten.
50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)