Kommentarer
PLUS gratis i 2 mån. Lås upp hela sajten – få PLUS. (säg upp när du vill)
Martin Karlsson har ryktats till Hockeyettan och Borlänge
Nu är det klart att det blir spel utomlands för Leksands trotjänare.
Karlsson som varit klubblös - lämnar Leksands IF närmast efter totalt 14 säsonger i klubben. Han har gjort över 500 matcher i SHL och har dessutom varit lagkapten i Leksand.
Forwarden har fått sin hockeyfostran i Leksand och debuterade i Hockeyallsvenskan 2008/09. Därefter har han även spelat i Almtuna IS och gjort korta inhopp i AIK i SHL. 2015 återvände han till Leksand och var med och tog upp klubben till SHL både 2016 och 2019, skriver klubben på sin hemsida.
– Jag ser fram emot att komma till Grenoble och hjälpa laget. Det blir min första erfarenhet utanför Sverige och jag är väldigt motiverad, säger Karlsson.
Grenoble-tränaren Per Hanberg.
– Martin är hårt arbetande, lojal och pålitlig. Han har stor erfarenhet från SHL, är stark i boxplay och kan även bidra i powerplay.
PLUS gratis i 2 mån. Lås upp hela sajten – få PLUS. (säg upp när du vill)