HockeyNews
PLUS

LHC:s hemvändare mot comeback

(610) Nick Sörensen
Bildbyrån

Publicerad: 16 oktober 2017

FacebookXWhatsApp

En knäskada har stoppat Nick Sörensen från spel i Linköping under säsongsupptakten. Nu kommer glädjebeskedet för LHC: Sörensen närmar sig en comeback som kan komma redan i morgon, skriver Corren.

ANNONS

Nick Sörensen gick från Anaheim till Linköping i våras efter att ha spelat ett år i Nordamerika, men återkomsten till svensk hockey har inte börjat som den 22-årige forwarden hade tänkt sig. Under försäsongen drabbades Sörensen av en knäskada som har stoppat honom från spel under LHC:s inledande tio matcher av SHL-säsongen. 

Men nu kommer glädjebeskedet för Linköping: Sörensen kan göra sin första match i morgon, tisdag, när LHC möter Djurgården på hemmaplan.
– Det är matcherna som är det roligaste, så det är klart att man är sugen på att spela. Jag har tränat på ett tag nu och känner mig redo, säger Sörensen till Corren.
– Jag räknar med att Nick finns med i någon av matcherna den här veckan. Förhoppningsvis redan på tisdagen, säger LHC-tränaren Dan Tangnes.

Enligt Corren kommer Nick Sörensen att spela i en nykomponerad kedja tillsammans med Tony Mårtensson och Sebastian Karlsson.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS