I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

ANNONS
Melvin Nilsson fick spela 20 SHL-matcher med Linköping förra säsongen. Nu lånas den 20-årige backen ut till Almtuna för att få mer speltid.
//
Skaffa Hockeynews PLUS – nu med Swish!
✔ 3 månader gratis med koden NEDSLÄPP. Skaffa månadskort här.
✔ Årskort för halva priset (449,50 kr) med koden CHALLEVSJUNLAND. Skaffa årskort här.
ANNONS
Melvin Nilsson tog klivet upp i Linköpings A-lag förra säsongen och noterades för en assist på 20 SHL-matcher. Backen har kontrakt med LHC till 2028.
Nu väntar tillfälligt spel i Hockeyallsvenskan.
Linköping meddelar att Nilsson lånas ut till Almtuna under veckan. Där ska han träna med laget och spela två träningsmatcher mot AIK.
Sportchefen Broc Little säger följande till Linköpings hemsida:
– Melvin kommer både träna och spela två matcher med Almtuna under veckan. Det är en bra möjlighet för Melvin att få ordentligt med speltid och komma in i matchtempo. Melvin återvänder till Linköping i början på nästa vecka.
Nilsson kom till Linköping 2022 och har gått genom klubbens juniorverksamhet. Förra säsongen gjorde han även tio poäng på 29 matcher i J20 och representerade Juniorkronorna.
Efter veckan i Almtuna återvänder 20-åringen till Linköping.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Linnéa har studerat Kommunikation och PR vid Karlstads universitet. Hon gjorde praktik på Hockeynews under våren 2024 och har därefter varit kvar i verksamheten. Hon har tidigare arbetat som sportreporter på Nya Wermlands-Tidningen, där hon bevakade Färjestad BK, och har även en period bakom sig på Bohusläningen.
