Superdeal – årskortet för 199 kr(ord pris: 699 kr). Använd koden JULKLAPP i sista steget.
HockeyNews
PLUS
ANNONS

Bevakningen presenteras av

Coolbet
Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.

Lever i ovisshet – guldbacken om framtiden

Artikelbild
Bildbyrån

Publicerad: Idag 07:30

FacebookXWhatsApp
ANNONS

Mattias Bäckman var en del av det senaste svenska laget som tog JVM-guld 2012. I en intervju med Hockeynews berättar den kontraktslöse backen om en vardag fylld av ovisshet, om tron på att karriären och om:

✓ Chockades inte av LHC:s beslut
✓ Har funnits samtal med andra
✓ Så går det för Juniorkronorna i år

Mattias Bäckman spelade med Linköping under försäsongen, men efter sju veckor tog tiden i klubben slut – och sedan dess har backen stått utan kontrakt.

Just nu tränar han på egen hand för att hålla sig i form.

– Jag kör själv, men är ute på is lite grann också. Annars är det mest gymmet där jag brukar träna på somrarna, säger han.

Att dag efter dag träna ensam är kanske inte det roligaste.

ANNONS

– Det är inte jätteimponerande. Jag är ganska van ändå. De senaste åren – eller inte just nu – men tidigare var jag mycket skadad. Då blev det mycket rehab på egen hand, även om jag hade hjälp av en kille. Så jag har väl blivit ganska van vid det. Jag ska inte klaga.

Hur är det med motivationen – är det svårt att hålla den uppe?

– Det är grunden till allt. Men det är klart att det finns perioder då man blir frustrerad och känner sig hopplös om det går trögt. Samtidigt är det så livet är – det går upp och ner. Och jag har valt det här livet själv, att spela hockey.

"Det här livet jag valt"

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS