I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

ANNONS
Anton Johansson kan komma att lämna Leksand.
På torsdagen meddelar NHL-klubben Detroit Red Wings att de skrivit ett entry-level kontrakt med backen.
//
11 000 prenumeranter – nu firar vi med PLUS för 11 kr. Lås upp hela Hockeynews PLUS för bara 11 kr första månaden. Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill. Skaffa PLUS här!
ANNONS
Backen Anton Johansson förlängde nyligen sitt avtal med Leksand.
Men trots det nysignerade tvåårsavtalet är det inte säkert att han blir kvar i Dalarna kommande säsong.
På torsdagen meddelar NHL-klubben Detroit Red Wings att de skrivit ett treårigt entry-level kontrakt med 20-åringen.
Backen, som tingades i fjärderundan av Detroit Red Wings i NHL-draften 2022, har tidigare varit öppen med sina planer.
– Tanken är väl att jag åker över och provar och om jag inte lyckas måste jag komma hit igen och det känns jäkligt kul, sa Johansson till Falu-Kuriren.
Den här säsongen noterades Johansson för 46 matcher och åtta poäng i Leksandsdressen.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Mattias är tillbaka på Hockeynews efter tre år på vift i Norrland, där han bevakat Modo på nära håll för Örnsköldsviks Allehanda. Tidigare har han även jobbat på Helsingborgs Dagblad och drivit eget bolag med fokus på journalistik.
Stort intresse för silly season och lägger stort fokus på att berätta om mer än det som händer ute på isen. Bevakade Hockey-VM 2019 på plats i Bratislava samt JVM 2025 i Ottawa för Hockeynews räkning.
Största hockeyminne: Nicklas Lidströms OS-avgörande 2006.
