SHL presenteras av:
BAUHAUS bygger svensk ishockey
Leksand är i full gång med att samla in pengar för att ha möjligheten förstärka laget med den slovakiske forwarden Peter Cehlarik. Men dessförinnan hade man ett annat stjärnnamn på kroken, nämligen Frölundas mångårige succéforward Ryan Lasch. Det rapporterar Henrik Leman, via sin sajt rakapuckar.com.
Leksand, ska enligt uppgifterna, lämnat ett kontraktsförslag som var bland de högsta i SHL, ett förslag som Ryan Lasch ska ha tackat nej till. Den amerikanske stjärnan har tidigare berättat att han har siktet inställt på spel i Schweiz eller Ryssland och det ska fortsatt vara huvudspåret.
Sedan tidigare har det rapporterats om Färjestads intresse för Ryan Lasch, och enligt sajten är Karlstadklubben fortsatt intresserade av att knyta åt sig den spelskicklige amerikanen.
Förra säsongen blev det 48 poäng på 48 matcher i Frölunda för 33-åringen.

