I samarbete med
Leksands nya supertalang hyllas - ”Kan spela på sex backar”
17-årige Vilgot Lidén har ännu inte spelat en seniormatch.
Men förväntningarna inför debutsäsongen i Hockeyallsvenskan är höga.
– En jättetalang, säger sportchefen Jesper Ollas till Hockeynews.
✓ Lagkamraten: "Sjukt mogen"
✓ Hedberg: "Spelar vuxet för sin unga ålder"
✓ Tros ta plats i A-laget redan i höst
Vilgot Lidén, 17, kommer att inleda försäsongen med Leksands A-lag och är en av spelarna som slåss om en ordinarie plats på backsidan. Trots att han fortfarande är junior råder det ingen tvekan om hur högt klubben värderar honom.
Sportchef Jesper Ollas går så långt som att kalla honom en av de bästa spelarna på hela U18-VM.
– Han är en jättetalang. Det är nästan så att jag skulle vilja sticka ut hakan och tycka att han var den bästa backen totalt sett under U18-VM i år. Sen är han inte alltid den som syns mest eller gör det allra sista avgörande, men han är jäkligt allround. Jag tycker att han var supernyttig där. Han är jävligt bra helt enkelt, säger Ollas till Hockeynews.
Kan han spela topp sex-backar i Hockeyallsvenskan?
– Det kan han absolut göra.
Även huvudtränaren Johan Hedberg tror att Lidén är redo att konkurrera om en plats i A-laget.
– Vilgot har varit med en hel del på träning. Jag tycker att han är väldigt stabil och spelar vuxet för sin unga ålder. Kroppsligt är han mer redo nu och det ska bli jättespännande att följa honom. Han kanske inte är den backen som är så "wow" vid första anblick, men han är väldigt balanserad och gör sin backpartner bättre. Jag räknar med att han kommer att vara en av åtta backar.

