HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Leksands krisdrag: Ansöker om hjälp

Tegera Arena
Bildbyrån
ANNONS

Leksand har hamnat i en ekonomisk knipa och går mot ett minusresultat på 20 miljoner kronor. Nu ansöker de om hjälp från kommunen.

ANNONS

Leksand dras med ekonomiska problem och vill lägga om sina lån med hjälp av kommunen. Klubben har sedan hösten arbetat aktivt för att stärka sin ekonomi och har nu lämnat in en ansökan till Leksands kommun. Det ska handla om att de vill förlänga och utöka det befintliga borgensåtagandet och även förlänga hyresavtalet kring arenan.

"Ansökan till kommunen är en del i en långsiktig strategi för att återställa ekonomisk stabilitet efter tidigare beslut och åtaganden som visat sig ha negativa effekter på föreningens finansiella ställning. Den ekonomiska situationen har förvärrats ytterligare eftersom kostnader som borde ha bokförts tidigare räkenskapsår nu påverkar årets resultat. Därmed justeras resultatprognosen ned ytterligare", skriver de på sin hemsida.

Den ursprungliga planen var att återbetalningen skulle vara genomförd inom tio år, men under nuvarande omständigheter kommer klubben inte att kunna uppnå detta, meddelar man.

Underskott

Resultatet för verksamhetsåret 2024/2025 är ännu inte fastställt.En detaljerad redovisning av resultatet kommer att presenteras vid bolagsstämman, men det förväntas att visas ett underskott på omkring 20 miljoner kronor för koncernen.

– För oss handlar det om att skapa långsiktiga och stabila förutsättningar för hela föreningen. Utan en förlängd amorteringsperiod har vi mycket svårt att klara vår nuvarande skuldsättning. Därför är den här ansökan nödvändig. Samtidigt fortsätter vi arbeta för att minska kostnader, öka intäkter och bygga organisationen för en hållbar framtid, säger Andreas Gärdsback, ordförande Leksands IF AB.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Läs också

ANNONS