HockeyNews
PLUS

Legendarens liv med biltvätten: "Som en förtidspensionär"

Publicerad: 17 januari 2024

FacebookXWhatsApp
Kenny Jönsson har blivit invald i Internationella ishockeyförbundets Hall of Fame. Men trivs med sitt liv utanför topphockeyn.
– Jag lever väl som en förtidspensionär. Jag och min pappa håller på med min biltvätt, sen jobbar jag kvar inom räddningstjänsten som deltidsbrandman. Det tycker jag är jätteroligt, det förgyller min vardag och är något att tänka på och vakna upp till, säger han till HD.

ANNONS

Kenny Jönsson gjorde tio NHL-säsonger, främst i New York Islanders och noterade från sin backposition 267 poäng (63+204) på 686 matcher. Under flera säsonger var han såväl lagkapten som assisterande. 2002 gjorde han det avgörande målet när Islanders äntligen gick till Stanley Cup-slutspel igen efter många års utevaro 

Men precis som vad gäller brorsan Jörgen finns de största meriterna i Tre Kronor. Kenny var med och vann guld redan i Lillehammer 1994, men spelade en ännu större roll 2006 i Turin, trots att han då återvänt till Rögle som inte spelade i högsta serien. Backen från allsvenskan utsågs till turneringens bäste back! 

För sin makalösa karriär kommer Kenny nu att hyllas tillsammans med bland andra Jaromir Jagr under VM i Tjeckien i maj. 

49-åringen säger till HD att han inte saknar topphockeyn: 

– Men om du ställt frågan om jag skulle göra om det? Då svarar jag “definitivt”. Nu har jag varit borta från hockeyn väldigt länge, i dag har jag skaffat mig vanor och andra grejer i livet som förgyller. 

Han har varit assisterande tränare för Skånes tv-pucklag och nämns fortfarande när det spekuleras om ledarnamn i Rögle, men uppger att han inte är så ofta på matcherna och tittar. 

– Jag är inte där, så jag spekulerar bara i spåkulan nu. Men pratar man med folk och även läser tidningen är det nästan SM-guld om de har vunnit tre matcher. Förlorar de tre matcher pratar folk om att man kommer åka ner i Hockeyallsvenskan. Det är ganska mentalt påfrestande för killarna, laget och organisationen när det svajar så mycket, säger Kenny till HD.

50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)

ANNONS