HockeyNews
PLUS

Legendaren tillbaka i SHL – i tränarroll

Publicerad: 27 mars 2025

FacebookXWhatsApp

Linköping fortsätter att göra om i tränarstaben.

Och nu kliver en legendar in i en av coachrollerna.

SveaCasino
ANNONS

Det blir Magnus Johansson, 51, som tar hand om en position som assisterande tränare till nye huvudtränaren Mikael ”Musse” Håkanson.

Johanssons tröja nummer 7 hänger i taket på Saab arena efter det att han slutade spela för tio år sedan.

Han var assisterande sportchef 2015/2016 och har jobbat i LHC:s styrelse. Nu är han tillbaka i hetluften i SHL.

"Otrolig energi"

– Det känns väldigt, väldigt bra att få den här chansen. Jag känner en otrolig energi och är nästan överladdad faktiskt. Det är många saker så klart som får mig att känna att jag vill hoppa på det här uppdraget. Tajmingen, men inte minst att få komma tillbaka till elithockeyn. Det har liksom varit ens passion i livet och att få chansen att komma tillbaka till det känns såklart fantastiskt bra, säger Magnus Johansson till klubbens hemsida.

Johansson har skrivit på ett tvåårskontrakt. Han och Mikael Håkanson är före detta lagkamrater i Linköping.

– ”Musse” är en stor del i det här beslutet som jag har kommit fram till. Vi har haft kontakt genom åren och framför allt pratat en hel del ledarskap. Han står för mycket som jag tror på vilket gör att det känns väldigt spännande att få stötta honom i det arbetet som han vill göra i LHC – det har också någonstans stärkt min tro på det här, säger Johansson.

Slutspelsfeber! 1kr/1mån. Skaffa PLUS. Säg upp när du vill.

ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)

Ämnen i artikeln

ANNONS