Kommentarer
PLUS - 1 månad gratis! (säg upp när du vill)
Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor

Ett mål och en assist. Det blev Anton Levtchis facit i CHL-mötet – och för första gången den här säsongen fick han till två poäng i samma match.
Anton Levtchi har haft en tung säsong och inte riktigt fått spelet att stämma poängmässigt jämfört med fjolåret. Men i tisdagens CHL-möte mot Kometa Brno lossnade det äntligen en aning. Levtchi stod för ett mål och en assist i 6–1-segern – hans första match med två poäng den här säsongen – i en kedja där Filip Eriksson centrerade.
– Det har inte kommit så många poäng hittills. Det känns bra och välbehövligt, säger han till NSD.
Han grubblar inte över att säsongen har blivit som den blivit.
– Det är ingen idé att tycka synd om sig själv och vara besviken och grina. Och vara negativ och ha ett dåligt kroppsspråk. Varje dag är en möjlighet att göra sakerna bättre och bli bättre. Man får njuta av att man får göra det här jobbet och försöka göra det så bra som möjligt.
Nu väntar Djurgården när SHL drar igång igen. Under uppehållet passade han på att nollställa sig mentalt – en sväng till Tammerfors för att ladda batterierna blev precis vad som behövdes.
PLUS - 1 månad gratis! (säg upp när du vill)
Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor