
Den 18-årige backen Filip Nordberg har gjort 25 matcher i Hockeyallsvenskan för Södertälje den här säsongen och har noterats för fyra poäng under den tiden. Under slutet av säsongen har han däremot uttryckt en önskan om spela i den amerikanska ligan USHL, något Södertälje nu jobbar tillsammans med backen och hans agenter för att hitta en lösning.
Därför har SSK nu också gått med på att låna ut Nordberg, som draftades av Ottawa i andra rundan av NHL-draften under förra sommaren, till Växjö under de kommande två veckorna.
Med en back ut så vill Södertälje få in en kropp som ersättare, och därför lånas Amil Krupic ut från Växjö till Södertälje, till att börja med under de två kommande veckorna.
– Amil är en spelskicklig back som på allsvensk nivå har bevisat att han kan leverera poäng. I Växjö har han fått spela en mer defensiv roll. Vi går in i ett skede med tuffa matcher och en hel del resande så det är viktigt för oss att ha sju backar. Med Ludde tillbaka och Amil in i truppen får vi det. Lånet är först och främst två veckor och parallellt med det så letar vi fortsatt efter ytterligare backtillskott, säger Emil Georgsson.

