I samarbete med

Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Tingsryd har länge letat efter en förstacenter. Nu har man gjort klart med den österikiske landslagsmannen Benjamin Nissner.
– Han är en stabil, hårt jobbande tvåvägscenter, med bra spelsinne och en god poänggörare, säger klubbens tränare Magnus Bogren i en kommentar på klubbens hemsida.
Tingsryds centerjakt är över. Idag meddelade klubben att man värvar den 21-årige centern Benjamin Nissner, närmast från den österrikiska ligan och Vienna Capitals.
– Han är väldigt ambitiös, vet vad han vill. Och har en klar målbild för sig. Han fick stort förtroende i Capitals förra säsongen redan som 21-åring, och levererade också hela 33poäng. 12 mål och 21 assist. Han har också hunnit med en hel del CHL-matcher. Han är en stabil, hårt jobbande tvåvägscenter, med bra spelsinne och en god poänggörare, säger klubbens tränare Magnus Bogren i en kommentar på klubbens hemsida.
Den gångna säsongen blev det 33 poäng på 54 matcher, en notering som resulterade i att han blev utsedd till årets rookie i ligan.
Centerrn är just nu på läger med det österikiska landslaget, men kommer att ansluta till Tingsryd inom kort.
– Förhoppningen är att han skall ansluta till laget redan när laget samlas inför Tingsryds marknad.