SHL presenteras i samarbete med ATG Sport
Den norske landslagsbacken Jonas Holös har tidigare representerat Färjestad och Växjö i SHL. I juni skrev han på för sin tredje SHL-klubb i karriären och de kommande två säsongerna är tanken att han ska hjälpa Linköping.
– Jag har kommit in i laget rätt bra och alla är bra killar. Det finns bara positiva saker att säga. Nu ska vi bara börja vinna matcher, så är allt kanon, säger Jonas Holös som ännu inte hunnit göra sig hemmastadd i sin nya hemstad:
– Jag har inte hunnit få tillgång till min lägenhet, så jag bor kvar på ett hotell.
Starten i sin nya klubb kunde dock blivit bättre. Försäsongen har inletts med tre raka förluster och så sent som i torsdagskväll förlorade man med 4–0 mot Rögle.
– Det känns aldrig bra att förlora hockeymatcher, men det är träningsmatcher och man ser vad vi har att jobba med. Det är en process vi ska gå igenom, det finns en del att ta tag i, säger han.
Vad behöver ni jobba på?
– Målskytte är en av grejerna, vi måste vara lite hetare runt mål. Jag tycker att vi måste vara lite mer noggranna i passningsspelet och hjälpa varandra. Vi ska ta fram en analys och se närmre på det.

Holös är tillbaka i svensk hockey – efter två säsonger i Schweiz. Foto: Bildbyrån
De senaste två säsongerna har den rutinerade norrmannen representerat Fribourg-Gottéron i Schweiz, där det totalt blev 31 poäng på 87 matcher. Han återvänder till Sverige med flera erfarenheter rikare.
– Det har varit ett coolt äventyr. Jag trivdes jättebra, hockeyn är ju lite annorlunda, så det är en liten omställning för mig nu. Det är lite mer ”go and run” i Schweiz, medan det är betydligt mer att hålla i puck här. Det var ett fint ställe att lira på och ett fint land. Jag tar bara med mig bra saker, säger han.
31-åringen är värvad för att vara en ledare i LHC:s defensiv – det är en roll han gärna axlar.
– Jag vill ha mycket ansvar och förhoppningsvis spela mycket. Jag vill hjälpa de yngre killarna att bli bättre, och samtidigt skapa en trygghet där bak, säger han.
Vad kan man förvänta sig av Linköping den här säsongen?
– Vi ska vara riktigt bra förberedda och jobbiga att möta, ett lag som aldrig ger sig och kämpar.
Under lördagen ställs Linköping mot Oskarshamn. Då får Holös och Linköping chans att knipa säsongens första seger.
– Vi ska dra lärdom av matchen här och göra det bättre då, säger han.

