HockeyNews
PLUS

Lämnade Modo i våras – nu har han gjort klart med nytt jobb

Bildbyrån
Bildbyrån
ANNONS

Tidigare i våras valde Fredrik Glader att lämna sportchefsuppdraget i Modo trots ett år kvar på kontraktet. 
Nu står det klart att han gör comeback på tränarbänken. 

Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden

Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.

Det blev bara två säsonger som sportchef i Modo för Fredrik Glader. Trots ett år kvar på kontraktet valde parterna att gå skilda vägar i våras. 


Sedan dess har 43-åringen varit utan jobb. Men på måndagen blev det klart att han tar över tränarjobbet i Comet i den norska andraligan. 

ANNONS


Därmed återvänder han till tränarrollen. 


ANNONS

– Det är väldigt roligt att få möjligheten att få jobba i Comet kommande säsong. Jag är en tränare som älskar utmaningar och delaktighet. Jag vill att både ledare och spelare runt om mig ska vara med och bidra till framgången, säger han till klubbens hemsida.


Kontraktet är skrivet på 1+1 år. 

ANNONS


Glader har tidigare bland annat jobbat som huvudtränare i Luleås damlag, Danmarks damlandslag samt Kalix i HockeyEttan. 

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
TV4 Play

Halva priset på TV4 Play Sport Total

Se SHL och HockeyAllsvenskan – med Hockeynews betalar du halva priset.

Annons

Ta del av erbjudandet
ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2