Hockeynews kartlägger alla matchserier i Hockeyettans slutspel. Här är duellen mellan Hudiksvall och Boden. Lagdel för lagdel ställs mot varandra och betygsätts. Och vem vinner?
ANNONS
Rond 1: Målvakter
Betyg: 5-4
Adam Ohre hade inte så mycket att göra i åttondelsfinalen mot Kalix, därtill var Kalix för svaga. Men vi vet sedan tidigare vad han går för, en målvakt av hög ettanklass med rutin från allsvenskan. Dessutom fick Kristers Steinbergs chansen i en match, en backup som ses som ett riktigt stort målvaktslöfte. Bodens Anton Hjalmarsson har fortsatt varit uttalad etta i Boden även under åttondelsfinalen mot Lindlöven. Där gjorde han en rätt bra insats, även om han kanske inte storspelade på samma sätt som han gjort under säsongen. Felix Stenmark stod en match, men tog inte chansen riktigt, så Hjalmarsson lär blir sista utpost under detta möte.
Ronden till Hudiksvall
Rond 2: Backar
Betyg: 5-3
ANNONS
Hudiksvalls backar satte upp skylten ”stängt” i mötet mot Kalix, det var först i ledning med 6-1 i match två som man tappade lite fokus och släppte två. Backsidan är verkligen högklassig, med såväl offensiv som defensiv spets, samtidigt som Kalix kanske inte hade spetsen att dyrka upp den täta Hudiksvalldefensiven. Bodens backsida har glädjande nog haft viktige backen Felix Dahlroth i spel under samtliga slutspelsmatcher, annars har ju skada gjort att han endast kunnat spela sporadiskt. Han och Kevin Arvidsson har dragit ett tungt lass, då Bodens backsida inte är lika bred och vass som Hudiksvalls.
Hudiksvalls forwardsuppsättning håller absolut toppklass i ettan, och framförallt så har de en enorm bredd på spetsen. Under åttondelsfinalen så var det två mer anonyma spelare som klev fram och gjorde mycket poäng. De båda sena nyförvärven Maximilian Kilpinen och Gabriel Kangas har gjort en redan stark och bred forwardssida ännu mer komplett. Bodens forwardssida är också rätt bred, men har inte alls samma spets. Alexander Wallin och Josh Laframboise var de som klev fram emot Lindlöven, men nu behöver fler visa framfötterna för att slå hål på ett vattentätt Hudiksvallsförsvar.
ANNONS
Ronden till Hudiksvall
Rond 4: Tränare
Betyg: 4-4
Efter en darrig avslutning i allettan så samlade Hudiksvalls tränare Filip Algeman ihop sina styrkor och då blev Kalix en munsbit. Han visade därmed att han kan få laget att prestera under press, även om motståndet inte höll någon högre klass. Bodens Robert Berghdahl gick en hård coachmatch mot Lindlövens Lennart Hermansson, men det var Bergdahl som drog det längsta strået i den avgörande matchen.
Hudiksvall tog Kalix i tre raka matcher, vilket tyder på en stigande formkurva. Samtidigt var Kalix ingen riktig värdemätare, så om de är på väg mot en formtopp är svårt att sia om. Boden mötte å sin sida ett välspelande Lindlöven i en knallhård femsetare där man till slut lyckades dra det längsta strået. Formen ser med andra ord fortsatt god ut.
Ronden till Boden
Tips i matchserien: Hudiksvall vinner med 3-1 i matcher.