– Jag har sett Brynäs bitvis. Grymt skickliga och vi spelade mot varandra på försäsongen också. Ett bra lag som gjort det bra nu i säsongsstarten så det blir ett stort test för oss, säger Marcus Krüger till Hockeynews.
– Det är klart att det kittlar lite extra att spela mot dom. En hel del bra spelare och som sagt så ska det bli kul att mäta sig med dom.
LÄS MER: Brynäs avbräck – stjärnan missar kvällens match
Djurgården har haltat inledningsvis och ligger på sjundeplats inför kvällens match och det innebär snabbt att det snackas om lagets prestationer.
– Alla jobbar olika med det. Jag har inte koll på exakt vad som sägs och skrivs men det är klart att man hör att folk är besvikna och det ska man, vi spelar i Djurgården och vi ska ha förväntningar på oss. Det har vi på oss själva också, säger Krıger.





