HockeyNews
PLUS
ANNONS

Bevakningen presenteras av

Coolbet
Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.

Kritisk till egna spelet: "Sköljer över oss"

Theodor Lennström
Bildbyrån

Publicerad: 13 september 2025

FacebookXWhatsApp

15-4 i skott och 1-0 på måltavlan. Linköping har fått en tuff start i Scandinavium och toppbacken Theodor Lennström kritiserar egna spelet.

ANNONS

Det gick undan i den första perioden när Frölunda premiärspelade mot Linköping. Jacob Peterson gav hemmalaget en drömstart när han hittade nätet redan efter knappt fem minuters spel.

Djurgården/Linköping - Challe

Skaffa PLUS – årskortet för 349 kr med koden CHALLE50 (ord. 699 kr).

Frölunda fortsatte att rada upp målchanser, medan gästande Linköping hade det betydligt tuffare. Det fick nyförvärvet Theodor Lennström att reagera i periodpaus.

– Frölunda sköljer över oss, vi måste börja röra på fötterna. Vi spelade lite bättre i slutet på första och kom lite i deras zon men vi har lite att jobba på, säger han till TV4.

ANNONS

Jesper Myrenberg hade en svettig första period mellan stolparna och höll Linköping kvar i matchen flera gånger. Något som även Theodor Lennström håller med om.

– Han har varit grym och räddat oss i första perioden, så 1-0 är taget. Sedan tycker jag att vi kommer in i det på slutet, sista fem, säger han.

Frölunda vann matchen med 2-1.

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS