15-4 i skott och 1-0 på måltavlan. Linköping har fått en tuff start i Scandinavium och toppbacken Theodor Lennström kritiserar egna spelet.
ANNONS
Det gick undan i den första perioden när Frölunda premiärspelade mot Linköping. Jacob Peterson gav hemmalaget en drömstart när han hittade nätet redan efter knappt fem minuters spel.
Frölunda fortsatte att rada upp målchanser, medan gästande Linköping hade det betydligt tuffare. Det fick nyförvärvet Theodor Lennström att reagera i periodpaus.
– Frölunda sköljer över oss, vi måste börja röra på fötterna. Vi spelade lite bättre i slutet på första och kom lite i deras zon men vi har lite att jobba på, säger han till TV4.
ANNONS
Jesper Myrenberg hade en svettig första period mellan stolparna och höll Linköping kvar i matchen flera gånger. Något som även Theodor Lennström håller med om.
– Han har varit grym och räddat oss i första perioden, så 1-0 är taget. Sedan tycker jag att vi kommer in i det på slutet, sista fem, säger han.
Frölunda vann matchen med 2-1.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.