HockeyNews
PLUS
ANNONS

JVM-bevakningen presenteras av

Expekt
18+. spelpaus.se. Spela ansvarsfullt. Villkor gäller.

Kravet på Hävelid från Wikegård och SVT:s expert

svt jvm

Viggo Björck i Sveriges första powerplay-enhet?

Det är något Niklas Wikegård och SVT-experten Jonas Andersson vill se.

– Det är alltid att den andra powerplayenheten känns mindre bra. Även om Viggo är väldigt skicklig finns inte samma hot i den formationen, säger Wikegård i SVT-studion

ANNONS

Jonas Andersson menar Viggo Björck kan spela på de allra flesta positioner i powerplay, även som point.

Jag hade försökt sätt ihop de fem bästa forwards i en enhet. Han ska definitivt in. Han tar inte Frondell eller Stenbergs platser, i övrigt kan han stå var som helst.

Niklas Wikegård tror att det bara är en tidsfråga innan Björck får mer förtroende i numerärt överläge.

Innan turneringen är slut kommer Viggo att spela i den första powerplay enheten. Han är 08:a och behöver förtjäna sin plats lite grann. Jag tror han kommer att ta en roll där så småningom.

ANNONS

Bevakningen presenteras av

Hockeystore - JVM
ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS