UNIBET - ligans huvudpartner
Det är inte mycket som går Modos väg just nu.
Tanken var att Modo skulle få in SHL-backen William Worge Kreü i laget till matchen mot Mora, men så blev inte fallet då det sedan uppdagats att Modo redan använt sig utav alla sina möjliga SHL-lån.
Och när pucken väl släpptes under onsdagskvällen var det gästerna som tog kommandot, eller i vart fall stod för det mesta av målskyttet i matchen.
Drygt nio och en halv minut in i första perioden kunde förre Modojunioren Lukas Wernblom göra 1–0 till Mora och därifrån rullade det på för gästerna. Ludvig Larsson och Isac Andersson fyllde på sina målkonton för en 3–0-ledning efter 20 spelade minuter, där båda målen kom inom loppet av drygt fem minuter efter Wernblom gjort 1–0.
Vilken period för Mora! Dundrar in tre mål inom loppet av några minuter ✨ @Mora_IKpic.twitter.com/ttyaCwfHbS
— C More Sport (@cmoresport) February 3, 2021
Därefter följde en mållös andraperiod innan hemmalaget kunde skaffa målmässig kontakt när Tobias Åhström reducerade drygt nio minuter in i den tredje perioden.
Men trots skottmässigt övertag så kom inte Modo närmare än Åhströms mål och man fortsätter tappa mark i jakten om play in-platserna.
För Moras del var det den tredje raka segern och man närmar sig en plats bland de sex främsta i tabellen.
Modo Hockey–Mora IK 1–3 (0–3, 0–0, 1–0)
Mål, Modo: Tobias Åhström
Mål, MIK: Lukas Wernblom, Ludvig Larsson, Isac Andersson
Skott: 33–19 (12–10, 10–6, 11–3)
***
Var med och bidra till HockeyNews.se för fler nyheter, intervjuer och bevakning. Swisha till 123 529 7163.








