HockeyNews
PLUS

Kovács pik: "De är dåliga oavsett"

KOVACS
Bildbyrån

Publicerad: Idag 08:45

FacebookXWhatsApp

HV71 själva menar att de gjorde säsongens sämsta match – ändå lyckades de vinna mot ett Linköping som har det tungt på hemmaplan.

Robin Kovács var rejält irriterad efteråt och höll inte tillbaka sina kritiska ord om HV71.

ANNONS

Linköping har problem med målskyttet. Mot HV71 räckte det inte att Robin Kovács och Zion Nybeck gjorde varsitt mål – matchen slutade 2–3 hemma.

Anton Blomqvist var däremot inte nöjd efter matchen och beskrev insatsen på pressträffen som lagets sämsta den här säsongen, trots att puckarna gick i mål. Även Kovács menade att HV71:s prestation var svag.

– Jag tycker de är dåliga oavsett, säger Kovács till Corren och fortsätter:

– Jag tycker det är helt obegripligt att vi inte vinner den här matchen.

Han menar att Linköping gjorde mycket rätt och ofta styrde spelet, men att enkla misstag i försvarsspelet och ett fortsatt svajigt målskytte kostade dem.

På hemmaplan har Linköping vunnit endast en av nio matcher den här säsongen.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Använd koden HV50 – få årskortet för halva priset 349kr (ord pris 699kr). Fyll i HV50 i sista steget. Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS