I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

ANNONS
HV71 själva menar att de gjorde säsongens sämsta match – ändå lyckades de vinna mot ett Linköping som har det tungt på hemmaplan.
Robin Kovács var rejält irriterad efteråt och höll inte tillbaka sina kritiska ord om HV71.
//
Skaffa Hockeynews PLUS – nu med Swish!
✔ 3 månader gratis med koden NEDSLÄPP. Skaffa månadskort här.
✔ Årskort för halva priset (449,50 kr) med koden CHALLEVSJUNLAND. Skaffa årskort här.
ANNONS
Linköping har problem med målskyttet. Mot HV71 räckte det inte att Robin Kovács och Zion Nybeck gjorde varsitt mål – matchen slutade 2–3 hemma.
Anton Blomqvist var däremot inte nöjd efter matchen och beskrev insatsen på pressträffen som lagets sämsta den här säsongen, trots att puckarna gick i mål. Även Kovács menade att HV71:s prestation var svag.
– Jag tycker de är dåliga oavsett, säger Kovács till Corren och fortsätter:
– Jag tycker det är helt obegripligt att vi inte vinner den här matchen.
Han menar att Linköping gjorde mycket rätt och ofta styrde spelet, men att enkla misstag i försvarsspelet och ett fortsatt svajigt målskytte kostade dem.
På hemmaplan har Linköping vunnit endast en av nio matcher den här säsongen.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Linnéa har studerat Kommunikation och PR vid Karlstads universitet. Hon gjorde praktik på Hockeynews under våren 2024 och har därefter varit kvar i verksamheten. Hon har tidigare arbetat som sportreporter på Nya Wermlands-Tidningen, där hon bevakade Färjestad BK, och har även en period bakom sig på Bohusläningen.
