I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

ANNONS
Robin Kovács var långt ifrån nöjd under matchen mot Malmö Redhawks – och nu förklarar han sitt utspel i TV4:s sändning.
//
Skaffa Hockeynews PLUS – nu med Swish!
✔ 3 månader gratis med koden NEDSLÄPP. Skaffa månadskort här.
✔ Årskort för halva priset (449,50 kr) med koden CHALLEVSJUNLAND. Skaffa årskort här.
ANNONS
Linköping föll med 3-0 och Robin Kovács var ruggigt irriterad i pausen efter den andra perioden mot Malmö Redhawks.
– Jag tror inte du vill veta exakt vad jag tänker. Men det är bedrövligt, sa han bland annat i TV4:s sändning.
Nu förklarar han hur tankarna gick i huvudet.
– Känslorna tog över där i TV. Jag var rasande. Jag är fortfarande väldigt irriterad över att vi inte kommer upp i nivå som vi kan. Vi har alla förutsättningar att göra det bra men är så svaga här, säger han till Corren.
Vad ska de då göra för att undvika att hamna i samma situation igen? Det är svårt att ge ett enkelt svar på.
– Hade jag vetat vad vi ska göra så hade det aldrig skett men någonstans kommer det tillbaka till det mentala. Vi behöver vara förberedda till krig inför varje match, säger Kovács till Corren.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Linnéa har studerat Kommunikation och PR vid Karlstads universitet. Hon gjorde praktik på Hockeynews under våren 2024 och har därefter varit kvar i verksamheten. Hon har tidigare arbetat som sportreporter på Nya Wermlands-Tidningen, där hon bevakade Färjestad BK, och har även en period bakom sig på Bohusläningen.
