50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)
Leo Sahlin Wallenius har skrivit på för San Jose Sharks. Det treåriga NHL-kontraktet innebär en rejäl ersättning till Växjö Lakers – där 19-åringen fostrats under hela juniortiden.
Det var under långfredagen som beskedet kom: Leo Sahlin Wallenius lämnar svensk hockey för NHL. San Jose Sharks meddelade då att man skrivit ett rookiekontrakt med den lovande svenska backen.
Avtalet gäller i tre år och ger Sharks full kontroll över var Sahlin Wallenius ska spela kommande säsong. Något närmare besked om det har ännu inte kommunicerats.
– Leo är en skicklig tvåvägsback med god spelförståelse och har imponerat på flera nivåer i år, säger general manager Mike Grier i ett uttalande från klubben.
För Växjö Lakers innebär kontraktet ett välkommet tillskott i kassan. Klubben har varit Sahlin Wallenius hem sedan junioråldern och har därmed rätt till en rejäl utvecklingsersättning – som kan landa på flera miljoner kronor, konstaterar Smålandsposten.
Under säsongen har Sahlin Wallenius gjort 16 SHL-matcher med Växjö Lakers, där han noterades för fem poäng. Dessutom var han utlånad till både Nybro i Hockeyallsvenskan (14 matcher, sex poäng) och finska TPS i Liiga (sju matcher, tre poäng).
På juniorsidan har han dominerat i J20 Nationell med 42 poäng på 43 matcher, vilket gjorde honom till poängbäst i Växjö och näst bästa back i hela serien. Totalt har han producerat 66 poäng på 86 J20-matcher i karriären.
Internationellt har han även hunnit representera Tre Kronor i U18-VM 2024 där han tog brons och stod för tre assist på sju matcher.
Leo Sahlin Wallenius valdes som nummer 53 totalt i NHL-draften 2024.
50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)