HockeyNews
PLUS

Knut Omark: ”Linus vill bli sportchef i Luleå”

Publicerad: Idag 14:57

FacebookXWhatsApp

Linus Omark vill bli sportchef i Luleå Hockey.

Det säger pappa Knut till TV4.

– Det vet Luleå om, att han vill det, säger Knut.

ANNONS

SE UPPSNACKET I SPELAREN:

I första periodpausen fick TV4 en pratstund med Knut Omark, pappa till Linus. 

Han var då helt lugn över att Luleå skulle hålla undan 2–1-ledningen och säkra guldet. 

ANNONS

– Jag känner mig lugn, helt lugn. Känslan är att vi vinner guld. Jag var mer nervös när vi slog Roger och Frölunda. Då var jag nervös för jag ville slå Roger. Roger plockade in Linus i Luleå. Då ville jag slå Roger. Men nu är jag lugn för vi har många mer hot än Brynäs har. 

Han hyllade även Linus spel i matchen hittills. 

– Han spelar jättebra, enligt mina visioner, säger Knut och poängterar att det skulle betyda mycket både för Linus och Knut själv om guldet säkrades. 

Sedan får Knut frågan om Linus kommer sluta spela om det blir guld nu. 

– Det tror jag inte, han har så mycket hockeyhjärta. Han kommer fortsätta. Om inte annat blir han sportchef i Luleå Hockeyförening, säger Knut. 

– Jag tror han siktar på det, och det vet Luleå om, att han vill det. Han har mycket kontakter i världen och det skulle bli bra, efter (Thomas) Fröberg och Company, säger Knut. 

Se matchen på TV4 Play

50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)

ANNONS