I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Klubbdirektören vill se Little i LHC-roll

LHC:s bevakning presenteras av

ANNONS
Broc Little har lagt skridskorna på hyllan som spelare. Linköpings klubbdirektör Carl-Johan Stålhammar hade gärna sett honom i en roll inom klubben.
✔ Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden. Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill. Skaffa PLUS här!
✔ Ett år för halva priset – endast 449,50 kr med koden HN365. Klicka här för årskort
ANNONS
Broc Little spelade sju raka säsonger i Linköping HC och bar A:et på bröstet innan han avslutade sin karriär efter säsongen 2024/25. Innan dessa sju säsonger tillbringade han ett år i Davos, och före det ytterligare tre säsonger i Linköping. Totalt blev det 457 matcher och 364 poäng i klubben.
Linköpings klubbdirektör Carl-Johan Stålhammar berättar i Correns podcast "På andra sidan ån" att han gärna hade sett Little fortsätta i en roll inom Linköping.
– En person som Broc Little är ovärderlig för oss – både för den han är som människa och för hans stora hjärta för LHC, hans hockeykunskap och samt hans driv och passion. Jag skulle gärna se Broc fortsätta i en roll hos oss i Linköping Hockey Club.
Han fortsätter:
– Jag tror att det skulle finnas flera roller som passat bra för Broc.
19 september 2026 · SHL
Linkoping3-2
TimråPerioder: 1-0, 2-2, 0-0
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Linnéa har studerat Kommunikation och PR vid Karlstads universitet. Hon gjorde praktik på Hockeynews under våren 2024 och har därefter varit kvar i verksamheten. Hon har tidigare arbetat som sportreporter på Nya Wermlands-Tidningen, där hon bevakade Färjestad BK, och har även en period bakom sig på Bohusläningen.
