När Djurgården hade tränat klart sitt sista riktiga ispass inför kvällens semifinal mot Södertälje var forwarden Linus Klasen, 39, en av de som tog till orda ute på isen med alla lagkamrater samlade runt omkring sig.
– Ja, det stannar där ute. Haha, säger Klasen till Hockeynews utan att avslöja vad som sades.
Djurgårdstränaren Robert Kimby:
– Han körde något på engelska. Klasen är bra på det sättet. Han vill att vi ska tro på oss själva, att vi ska våga vara där ute och vill vara där ute själv. Jag tycker att det är viktigt att när man vill dela med sig nånting till grabbarna, att man backar upp det. Och när det gäller det där så gör han verkligen det.
Utstrålar glädje
Linus Klasen ser ut att trivas med Marcus Krüger som center vid sin sida och han utstrålar glädje vid sidan av isen.
– Alltså man har chansen att vinna nåt. Jag menar, det är klart att man ska vara bra i serien också. Det har jag varit, så det är jag varje år ändå. Så får man koppla på det lite mer när det är slutspel och det är lite mer som står på spel. Det blir lite andra matcher och en annan hetta. Det brinner man fortfarande för.
Klasen stod för 39 poäng (16 mål, 23 assist) på 39 matcher i grundserien. Mot Mora i kvartsfinalen blev det två mål och en assist på fyra matcher.
I en intervju med Hockeynews i förra veckan sa han att det skulle vara häftigt att möta AIK i semifinal.
Men Robert Kimby och Djurgården valde inte AIK.
– Nej. Södertälje. Nära och bra, säger Klasen.
"Djurgården har en plan"
Han utvecklar:
– Djurgården har en plan och vi följer den. Fokuserar på oss. Vi ska slå ut Södertälje här så får vi se vad som händer framöver. Det är det som gäller.
Södertälje har spelat fysiskt mot er och gjorde det när de vann här på Hovet på straffar mot er – hur möter man sånt?
– Vi spelade mot Mora förra året och det var en ganska tuff serie. Men det klarade vi av. Vi har inte samma lag i år utan några gubbar som kan bidra med det också, men det är ingenting som är nytt. Det är en fysisk sport och det är inte första slutspelet för många av oss. Det är först till fyra som gäller och skapa goda vanor tidigt.
SSK har nu nått semifinal till skillnad från förra året och har fått in Marcus Eriksson och Carter Souch efter skada. Hur ser du på dem som lag?
– Jag tycker att vi är bättre än de flesta lagen under hela året. Det kommer att handla om vad vi gör där ute. Minimera misstagen och göra mål på våra målchanser så ska det nog gå riktigt bra det här.
Utveckling åt rätt håll
Djurgården har efter en poängmässigt lite trög start legat stadigt i sina prestationer, hittat sätt att vinna matcher och utvecklingen går åt rätt håll med seriesegern som ett kvitto på det.
Liksom 4–0 i matcher mot Mora.
– Ja, vi har en plan som jag sa tidigare. Vi följer den så mycket vi kan. Sedan är det lite gupp på vägen. Som jag sa, det är först till fyra. Vi såg Gnaget vände och vann och vi tog igen underläge i finalen (mot Modo) för två år sedan. Det är små marginaler. Det är j-ä-v-l-i-g-t små marginaler i hockey. Vi får se till att göra rätt grejer så fördelarna är på vår sida.
Du har spelat i SSK – vilken är din relation till klubben idag?
– Att jag har poängrekordet i SHL där. Det har jag koll på. Får se till att det stannar där ett tag till…
Ett bra sätt är att slå ut dem nu?
– Exakt.
Linus Klasen var lagkapten i SSK under sin sista säsong i klubben 2009/2010. Det var då han öste in 51 poäng (19 + 32) på 51 matcher i SHL.
Publikmatchen då?
– Det blir kul! ”Templet” är en grym hall och det blir bra tryck där också. Nytt för oss är att det är korta resor och det ska bli jäkligt häftigt, säger Linus Klasen.
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)