HockeyNews
PLUS

Klart: Tjärnqvist blir inte kvar i Malmö

Mathias Tjärnqvist
Niclas Jönsson/Bildbyrån

Publicerad: 23 maj 2024

FacebookXWhatsApp

Det står nu klart att Malmös assisterande tränare Mathias Tjärnqvist lämnar, meddelar klubben på hemsidan.

ANNONS

Mathias Tjärnqvist har varit assisterande i Malmö de två senaste säsongerna. Han har även varit det i Oskarshamn tidigare. Nu står det klart att han lämnar klubben och bryter avtalet efter önskemål. Malmö skriver att anledningen ligger i att han vill söka nya utmaningar.

Klubbens sportchef Björn Liljander säger följande till hemsidan:

– Vi har haft en god dialog och hittat en lösning. Vi tackar Mathias för hans tid i klubben och önskar honom lycka till med kommande uppdrag, säger Liljander till hemsidan.

ANNONS

Enligt Expressen handlar det om jobb i Schweiz för Tjärnqvists del.

Han ryktas som ersättare

Enligt Sydsvenskan kan det bli Pelle Prestberg som nu tar den rollen i Malmö och får jobba med forwardscoachningen. Prestberg har redan fått lämna sin roll som assisterande i Färjestad.

ANNONS

– Vi har en lista på tio namn. Vilka som är med på den kommenterar jag inte, säger klubbens sportchef Björn Liljander till Sydsvenskan.

Superdeal: 1kr/1mån. Lås upp hela sajten – få PLUS. (säg upp när du vill)

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS