HockeyNews
PLUS

KLART: Leksands succémålvakt klar för ny klubb

(19109) Janne Juvonen
Bildbyrån
ANNONS

Efter kvartsfinalsuttåget mot Örebro stod det klart att succémålvakten Janne Juvonen lämnar Leksand. 

Nu har den finske målvakten gjort klart med ny klubb.

ANNONS

Janne Juvonen var en stor anledning till att Leksand slutade trea i SHL-tabellen under grundserien. I slutspelet mot Örebro var han inte lika framgångsrik och laget föll till slut med 4–0 i matcher. 


Efter uttåget ur SM-slutspelet meddelade dalaklubben att Juvonen var en av åtta spelare som lämnar klubben inför nästa säsong.

ANNONS


Nu har den finländske målvakten gjort klart med ny klubbadress. Nästa säsong blir det spel i den finska storklubben Jokerit. Det meddelade KHL-klubben på sin Twitter under onsdagen. 


ANNONS

Med sig dit får han den svenske backen Philip Holm, som just nu är VM-aktuell och som representerade Metallurg Magnitogorsk den gångna säsongen. 


I Jokerit kommer Juvonen att kampera med den svenske målvakten Anders Lindbäck, som sedan tidigare förlängt sitt kontrakt med klubben.


LÄS MER: Uppgifter: Stänger dörren till SHL – skriver på nytt tvåårskontrakt


 

MATCHEN SMAKAR BÄTTRE HOS OSS

O'Learys
ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Ämnen i artikeln

Läs också

ANNONS