HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Klart: Han blir ny assisterande tränare i Frölunda

(13903) Anders Burström
Magnus Lejhall/Bildbyrån
ANNONS

Viktor Stråhle lämnade Frölunda för Brynäs förra veckan och sedan dess har Frölunda haft en vakant plats på sin tränarbänk.
Nu står det klart vem som kompletterar Roger Rönnberg och Kristofer Näslund kommande säsong.
Anders Burström, senast i Luleå är klar för uppdraget som assisterande tränare i Göteborgsklubben.

ANNONS
SHL presenteras av:
BAUHAUS bygger svensk ishockey

Han har ryktats ta över Modo, men så blir det inte. Tidigare i dag kunde GP berätta att Anders Burström var högaktuell för jobbet som assisterande tränare i Frölunda, något som nu bekräftas av klubben.

– Vi har fått in många ansökningar och pratat med många spännande kandidater. När vi träffade Anders klickade det. Han är noggrann, driven och har stått i ett SHL-bås förut. Han känner Roger (Rönnberg) och Kristofer (Näslund) sedan tidigare och han gillar att jobba i team, säger Frölundas sportchef Fredrik Sjöström till klubbens hemsida.

Burström har en gedigen meritlista med massvis av säsonger i SHL i lag som Luleå och Södertälje. Det har även hunnit bli spel i Finland där han spelade i Häämenlinnan och Jokerit under en säsong.

Som tränare har 44-åringen bland annat tränat Piteå i Hockeyettan men senast kommer den tidigare centern från uppdraget som assisterande tränare i Luleå där han huserade mellan 2014 och 2017 bredvid tränare som Joakim Fagervall och Stefan Nilsson.

Burström och Frölunda har enats om ett kontrakt som sträcker sig fram till våren 2023.


***


Intressant? Värd en kokt med bröd – för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Ämnen i artikeln

Läs också

ANNONS