HockeyNews
PLUS

Klart: De spelar damernas SM-final

Andreas Sandström / Bildbyrån
Andreas Sandström / Bildbyrån
ANNONS

Luleå tog sig vidare till SM-final i går. Efter en tredje och direkt avgörande semifinalmatch i Linköping i dag står det klart att LHC blir norrbottningarnas finalmotståndare.

Här hittar du de senaste SDHL-nyheterna.

//

Skaffa Hockeynews PLUS – nu med Swish!
✔ 3 månader gratis med koden NEDSLÄPP. Skaffa månadskort här.

✔ Årskort för halva priset (449,50 kr) med koden CHALLEVSJUNLAND. Skaffa årskort här.

ANNONS

Modo besegrade Linköping i går och tvingade därmed fram en tredje och direkt avgörande match som gick av stapeln i Stångebro ishall under söndagseftermiddagen. Modo hade dock inte tillräckligt med krafter för att kunna upprepa sin bedrift från lördagen och besegrades av Linköping som vann med 3-0.

Nicoline Söndergaard Jensen, Pernilla Winberg och Lara Stadler gjorde LHC:s mål och blev därmed stora hjältar för östgötarna som i och med söndagens seger är klara för SM-final. I finalserien möter Linköping, som slutade två i SDHL-tabellen, serieettan Luleå som besegrade Djurgården i två raka matcher i sin semifinalserie.

Finalspelet inleds i Linköping den 28 mars. Matchserien mellan Luleå och Linköping avgörs i bäst av tre matcher. 


Här hittar du de senaste SDHL-nyheterna.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Skriven av

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2