Klart: AIK får behålla publikfavoriten

Lås upp hela sajten för åtta (08) kronor i en månad! Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill)
AIK bekräftar Hockeynews nyhet.
Centern Christoffer Björk är klar för en fortsättning i klubben.
För en månad sedan, den 28 april, kunde Hockeynews berätta att publikfavoriten Christoffer Björk bara var detaljer ifrån en förlängning med AIK.
På måndag gick klubben ut med att Björk har skrivit på ett nytt tvåårskontrakt.
– Det är otroligt inspirerande och kul att få fortsätta i klubben jag brinner för och jag tycker att AIK och hela föreningen är inne på en spännande resa som jag vill vara en del av. Jag ser nu fram emot att fortsätta ge allt för emblemet, för supportrarna och att även ta nya steg i min utveckling hemma på Hovet, säger Björk till AIK:s hemsida.
Heta duon kvar i AIK
Sedan tidigare har Oskar Magnusson förlängt så AIK:s populära och hårt jobbande duo blir kvar i AIK.
Christoffer Björk gjorde 28 poäng (12 + 16) på 48 matcher i Hockeyallsvenskan och ytterligare två mål och fem assist på 15 slutspelsmatcher.
– Björk är en spelare som tagit steg för steg i sin utveckling och som alltid lägger ner det hårda jobbet för laget. Han står för det DNA vi vill ha i klubben och har utöver det även ledarkvaliteter, säger AIK:s sportchef Lasse Johansson om förlängningen.