UNIBET - ligans huvudpartner
När Björklöven föll mot Mora i lördags var det gott om känslor ute på isen.
Med 13 sekunder kvar att spela fick både Lukas Wernblom och Justin Crandall matchstraff för fighting och tidigare hade bjudits på en del skärmytslingar.
Det delades också ut ett par mindre fina smällar från vardera håll, något som nu resulterat i varsin avstängning.
För Björklövens del tvingas man klara sig utan Axel Ottosson i tre matcher för en armbågstackling på Isak Pantzare, något som inte bestraffades under matchen.
"Det är fråga om en tackling som utdelas mot huvudet" och en tackling som medför "skaderisk" var disciplinnämndens två nyckelfaktorer för straffet.
Även Lukas Wernblom tvingas till en match på läktaren. Det för en slashing på Björklövenforwarden Sebastian Selin.
Efter granskning så bedömde disciplinnämnden att tilltaget var tillräckligt för en match avstängning.
***
Bra artikel?! Värd en kaffe & mazarin – för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163.

