Robert Kimby fick se sitt Djurgården tappa ledningen två gånger om i förlusten mot Södertälje. Efter matchen var det en samlad huvudtränare lyfte ett antal punkter.
En grej som drabbar dem negativt är utvisningarna, menar han. I den andra perioden drog dem på sig fyra två minuters utvisningar.
– Nu blir det inte åtta minuter efter som det hänger en, men åtta minuter i boxplay det sliter. Det skapar också någon form av att man ska hålla huvudet ovanför vattnet känslan. Och den vill man inte ha, man vill ju ha den som är hälft på väg att dränka den andra, säger Kimby i TV4 Play.
Han är dock nöjd över den aggressiviteten som dem visade i boxplay.
Eklund hyllas
Victor Eklund stod för 1+1 och utmärkte sig rejält på flera sätt i derbyt. Kimby är nöjd över den unge talangens framfart och väljer att hylla honom.
– När han spelar med den aggressiviteten som jag tycker han gör idag, farten, viljan att utmana hela tiden och han är bra en mot en.
Stänga matcher
Djurgården har flera gånger under säsongsinledningen vunnit eller förlorat matcher med uddamålet. Kimby hoppas att de på ett bättre sätt ska kunna stänga en match i framtiden. Dock är det inget som gör honom allt för upprörd i dagsläget.
– Frustrerande på det sättet att man vill ha poängen men då får man välja hur man vill se på det, antingen går man runt och är bitter eller så ser vi på det såhär, att vi har en stor förbättringspotential.
Den dagen de lär sig att knyta ihop säcken kommer resultatet haka på, menar huvudtränaren.

