HockeyNews
PLUS

Kim Martin Hasson invald i svensk ishockeys Hall of Fame

Bildbyrån
Bildbyrån
ANNONS

Hon har bland annat två OS-medaljer och två SM-guld på sin meritlista. 
Nu väljs Kim Martin Hasson in i svensk ishockeys hall of fame. 

Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden

Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.

– En av världens bästa målvakter genom tiderna. Började sin bana som 9-åring i Hammarby IF och debuterade i Damkronorna redan som 14-åring. Blev historisk när hon i Sotji 2014 var med i sitt fjärde OS. Har som meriter OS-silver, OS-brons, totalt fyra OS- och åtta VM-turneringar, 227 landskamper, två SM-guld. Amerikansk och rysk mästare, EM-guld 2004, 2006 och 2012. Årets Hockeytjej 2004. Efter sin aktiva karriär har Kim verkat som sportchef i Linköping HC och nu har hon samma uppgift i Frölunda Hockey, skriver det svenska ishockeyförbundet i ett pressmeddelande. 

Så lyder motiveringen från det svenska ishockeyförbundet till att Kim Martin Hasson väljs in i svensk ishockeys hall of fame som spelare nummer 127. 

ANNONS

Hon kommer att hyllas i samband med att Tre Kronor möter Tjeckien i Beijer Hockey Games den 5 maj i Avicii Arena.  

Den förre stormålvakten är idag sportchef i Frölunda som satsar stort på att gå upp i SDHL och Kim Martin har gjort flera prestigevärvningar, däribland Hanna Olsson från HV71 och målvakten Stephanie Neatby närmast från Linköping HC. 

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2