Presenteras i samarbete med Hajper.com – En spelsajt i hajper-fart
Philadelphia hade gjort två mål på tre straffar när Kempe fick chansen att hålla sitt LA Kings kvar i straffläggningen. Han lurade ner Flyers målvakt, Anthony Stolarz, på mage och placerade pucken mitt i målet. Så pass centralt att den gick via mittenstolpen och ut. Hemmapubliken trodde Flyers vunnit men efter videogranskning fick de kväva sitt jubel och sedan se Tyler Toffoli avgöra för Los Angeles. Kempes straffmål var hans tredje på fyra försök i karriären.
Dessförinnan hade Kempe redan gjort ett mål i matchen och är nu inne i en poängstark period med fyra mål och en assist på de tre senaste matcherna. Innan det hade han en 19 matcher lång måltorka.
Flyers segersvit på åtta raka matcher bröts och Kings har nu tre raka segrar men ligger fortfarande sist i Pacific-divisionen. Dock minskades avståndet till fyra poäng upp till en slutspelsplats.
Kempe shootout goal: https://t.co/Cj64hN3gzo#LAKvsPHI#LetsGoFlyers#GoKingsGo#LAKingspic.twitter.com/aB3jkcipim
— Eric (@Kingsgifs) February 8, 2019

