Nybro gjorde vad de behövde mot Piteå och efter en urladdning i tredje perioden hade man dessutom skaffat sig tillräckligt bra målskillnad för att vara i toppen av kvalserien efter en 6–1-seger över Piteå på hemmaplan.
Men något omedelbart jubel utbröt inte. Då matchen i Nybro var färdigspelad innan den mellan Kalmar och Väsby var man nämligen tvungna att invänta slutsignalen innan det stod klart hur dagen skulle sluta.
– Det är så jävla nervöst just nu att jag inte vet var jag ska ta vägen, sa Nybros Erik Lindström i Expressen sändning.
LÄS MER: Galna dramat i kvalet till Hockeyallsvenskan – Nybro Vikings uppflyttade
När det sedan stod klart att Kalmar, eller Väsby, inte gjort tillräckligt utbröt stort jubel i Liljas arena då det var faktum att Nybro är tillbaka i Hockeyallsvenskan för första gången sedan 2008–09.
– Det är helt galet, helt galet. Vilken jävla resa det har varit, det är helt sjukt, de är så jävla värda det här. Jag vet inte vad jag ska säga riktigt, det är sådan glädje. Det är bara att titta och se här, det är helt fantastiskt, säger tränaren Pontus Nyberg i Expressens sändning.
Nybro inledde lördagen som fjärdeplacerade i tabellen och ett av fyra lag på 16 inspelade poäng, men med sämst utgångsläge.
Men det löste sig alltså på bästa möjliga sätt för Vikings.
– Det här laget är så jäkla starkt alltså, vi har fått ihop en grupp som kämpat stenhårt. Vi har haft massor med motgångar under säsongen, men till sist står vi här och det är så jäkla skönt. Det betyder allt det här, det är tredje gången gillt vi är i kvalserien. Man ser här inne, det stöd vi har här inne nu har vi haft i tio-elva matcher i rad med utsåld arena, säger klubbdirektören Kim.

