William Karlsson har inte haft en lika fantastisk år som han hade under sin debutsäsong i Vegas. Skotteffektiveteten har dalat och poängproduktionen har sjunkit. Med 12 matcher kvar har han gjort 34 poäng mindre än när grundserien var slut förra våren. Han är fortfarande lagets tredje bästa poängplockare men i år har poängsvackorna varit längre än i fjol.
– Det har varit upp och ner. Jag har haft några tunga perioder där jag inte gjort så mycket poäng, så det är klart man är besviken. Jag försöker hålla mig positiv, det är onödigt att gräva ner sig.
"Jag hade tagit det får två år sedan"
Samtidigt kan man se det som att Vegas onekligen såg den potential i William Karlsson som Columbus missat. På tre år och sammanlagt 165 matcher gjorde han 47 poäng i Blue Jackets och var ofta placerad i bakgrundskedjorna. Men när Vegas Golden Knights valde svensken i expansions-draften gjorde man honom till en av de framträdande spelarna och debutsäsongen slutade med 43 mål och 78 poäng och en tredjeplats i NHL:s skytteliga, med en skotteffektivitet på smått osannolika 23.4 procent. Därmed kan man säga att årets säsong inte är så dålig, även om Karlsson själv inte riktigt håller med.
Om någon hade sagt till dig för två år sen att du skulle göra 43 poäng på 69 matcher, hade du tagit det då.
– Ja, det hade jag, men det är ändå förra säsongen man jämför med och det är en sådan spelare man vill vara.
Kontraktssituationen
Efter succéåret i Vegas hamnade Karlsson i en situation där ett nytt kontrakts skulle skrivas på. Efter många turer slutade det tillslut med att han skrev på ett ettårskontrakt, strax innan ärendet skulle avgöras i skiljedomstolen. Det betyder också att det snart är dags igen för 26-åringen, där Vegas har rättigheterna till svensken, som inte verkar vara speciellt stressad.
– Det är lugnt på den fronten och det får ta den tid det tar.

