HockeyNews
PLUS

Kaptenen gladde statsministern: ”Går för det”

Örebro Glenn Gustafsson Ulf Kristersson
Foto: Johan Bernström/Bildbyrån

Publicerad: Igår 22:41

FacebookXWhatsApp

Statsministern var på plats. Han fick se lagkaptenen Glenn Gustafsson skjuta avgörande målet – vilket kan visa sig bli enormt mycket värt för Örebro i jakten på nytt kontrakt och slutspel.

ANNONS

Lagkaptenen Glenn Gustafsson hade bara gjort tre mål på hela säsongen – fram tills den här tisdagen. 

Då gjorde han två – och 4–3-målet med 27 sekunder kvar betydde tre poäng, stor chans på slutspel och ännu större sannolikhet att man klarar nytt kontrakt. 

– Jag tycker vi går för det i tredje, skapar bra med lägen och trycker på, säger Glenn i TV4 efter matchen där statsministern Ulf Kristersson och hans fru Birgitta Ed fanns på läktaren och jublade. 

Statsministerparet bor i Strängnäs och Kristersson har tidigare uttalat sig om att han håller på två lag – IK Viljan och Eskilstuna United. Men nu sträcker sig intresset uppenbarligen till Örebro Hockey också. 

Missa inga hockeynyheter – anmäl dig till vårt nyhetsbrev här

Glenn Gustafsson har gjort poäng i fem av de sex senaste matcherna, och fyra av dem har blivit segrar. Örebro har med den formen gått från att hotas av negativt kval till att nu vara allt närmare slutspel. 

Man har fyra poäng till Malmö på elfte plats. 

– Mycket handlar om en tro på det vi gör, få tillbaka ett lugn. Vi har inte så mycket dalar i matcherna. Håller oss mer konsekvent. Men vi tar match för match, så får vi se hur långt det räcker, säger han. 

Allt på Hockeynews PLUS för bara 69kr. Skaffa PLUS. Säg upp när du vill.

ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)

Ämnen i artikeln

ANNONS