
Det är skarpt läge för att inte tvingas åka till Norrbotten om två dagar i det som skulle kunna bli säsongens sista match.
Är ni pressade?
– Nej, vi visste att det skulle bli tufft. Luleå är en tuff motståndare, det är jämnt som det ska vara. Det är semifinal och vi laddar om, säger Joel Lundqvist till HockeyNews.se.
Tillsammans med kedjekamraterna Max Friberg och Karl Henriksson har Lundqvist vänt och vridit på detaljer för att få ut mer offensivt nu när en finalplats ligger i potten.
– Jobbet är där tycker jag. Man vill alltid skapa mer framåt och vi vill vara en hårt arbetade kedja som skapar lägen och producerar så det är saker man tittar på varje match, hur vi kan göra mer av det vi skapar, säger Lundqvist.
– Jag tycker spelet med puck var bättre senast. Spelet genom mittzonen var bra, det är framför allt anfallsspelet och komma till bättre lägen. Dom är bra på att trycka ut oss och hålla oss på utsidan så det handlar om att vinna insidan vid båda målen egentligen, fortsätter kapten Lundqvist.
Linus Omark höll sig framme i slutminuterna senast och delade ut en liten slashing på Lundqvist som räckte för att han skulle tappa pucken och Luleås poängkung kunde sekunden senare punktera matchen i tom bur – ingen hade nog protesterat om Omark fått en tvåminutare.
– Det blir ju ganska avgörande. Klart han är lurig med sitt trollspö där men det räckte ju för att jag skulle tappa iväg den och slag på handsken ska tydligen vara utvisning vad jag hört. Så för mig var den klar, men det blev inget. Man får lära sig snabbt nu och se framåt och verkligen ladda om en full kraft, säger Lundqvist som njuter av slutspelstiden som råder just nu.
– Det är härligt att få spela matcherna nu och med allt som varit ett par år utan publik och allt vad det varit. Att får spela semifinalhockey här inne med en härlig atmosfär, det är det man vill göra.
FOTNOT. Artikeln har korrigerats.






