Anton Frondell, 18, är utlånad från NHL-klubben Chicago till Djurgården.
Och frågan nu är nog inte om han kommer att fortsätta sin hockeysäsong.
Utan om det blir i Nordamerika – eller i Tre Kronor.
ANNONS
Djurgårdens säsong tog slut i åttondelsfinalen mot Malmö. Efter Anton Frondells 3–2-mål och avgörande på övertid på Hovet i den första matchen blev det två raka förluster i Malmö Arena. Det finns inte mycket kvar i tanken i match tre.
– Malmö är ett bra lag. Jag vet inte vad jag ska säga. Vi försöker göra allt för att ta oss till kvartsfinal. Det räcker inte. Och sedan är det surt just nu. Jättetråkigt, säger en märkbart besviken Frondell.
Stortalangen smällde in 20 mål i grundserien trots att han var iväg på JVM – och vann guld.
Den här artikeln är exklusiv för dig med PLUS
Djurgårdens säsong tog slut i åttondelsfinalen mot Malmö. Efter Anton Frondells 3–2-mål och avgörande på övertid på Hovet i den första matchen blev det två raka förluster i Malmö Arena. Det finns inte mycket kvar i tanken i match tre.
– Malmö är ett bra lag. Jag vet inte vad jag ska säga. Vi försöker göra allt för att ta oss till kvartsfinal. Det räcker inte. Och sedan är det surt just nu. Jättetråkigt, säger en märkbart besviken Frondell.
Stortalangen smällde in 20 mål i grundserien trots att han var iväg på JVM – och vann guld.
Och han gjorde ett matchavgörande mål i slutspelet för Djurgården. Efter förra sommarens draft, där han gick som trea totalt, skrev han på ett rookiekontrakt med Chicago. Och NHL-klubben äger rättigheterna till honom. Och säsongen i Nordamerika pågår för fullt…
Så frågan är om han ska över till USA och hockeyhettan där.
ANNONS
– Det vet jag ingenting om själv. Jag vet inte alls vad som händer. Det är inget jag har tänkt på. Ville gå längre med Djurgården här. Det är allt fokuset har varit på.
Har ni pratat nånting om åka över när det tar slut?
– Jag har inte varit med i nån diskussion alls. Jag vet inte riktigt hur det är med agenten hit och dit. De har inte velat störa mig nu i slutspelet. Vad som händer nu vet jag inte.
Vad skulle du själv vilja?
– Det känns fel att stå och prata om det nu. Det är så mycket känslor och det är surt. Ville gå längre med Djurgården. Vad som händer framöver det vet jag inte.
Det är, även om det är ovanför huvudet på Anton Frondell, en hel del som talar för att han har visat tillräckligt i SHL för att Chicago ska se till att det dröjer länge innan han spelar sin nästa match i Djurgården.
ANNONS
Det har Frondell själv lagt grunden till.
– Det är inte så jag tänker och känner. Det jag var inne på innan, en säsong som har varit otroligt rolig. Kommer aldrig glömma det här laget. Alla är fantastiska. Alltid kul tillsammans och sedan tar det stopp här. Det är trist.
Hur ser du på din debutsäsong i SHL?
– Jag har haft så jävla kul bara. Hade egentligen inga förväntningar inför säsongen utan såg det som en rolig grej. Otroligt stolt över hela laget att vi tar oss så långt som vi gör ändå.
Frondell har bara haft tre andra spelare, Tomas Sandström, Markus Näslund och Daniel Sedin, som har gjort fler mål än Frondell som U19-spelare.
ANNONS
Förbundskapten Sam Hallam håller ett öga på Djurgårdsforwarden inför VM i Schweiz.
– Samma grej där. Har inte alls tänkt på vad som händer längre fram. Det får vi se vad som händer och vad som kommer. Inget jag har planerat för eller tänkt på utan allt fokus har varit på Djurgården och sedan tar det bara slut nu.
Hur var snacket i omklädningsrummet efteråt?
– Det var många som sa fina grejer. Det är ett bra lag och alla litar på varandra.
Frondells hyllning till Krüger
Vad sa lagkaptenen Marcus Krüger till er?
– Att han är otroligt stolt. Krüger är den bästa kapten och den bästa spelaren jag har haft i ett lag. Även om han inte spelade utan stod vid sidan så är han alltid närvarande. Så viktig för oss. Han ville tacka av alla för den här säsongen.
Marcus Krüger fick en lång och framgångsrik karriär i Chicago Blackhawks. Den stafettpinnen kommer Anton Frondell få chansen att greppa.
– Det är mer att det är coolt att han har varit där och att jag kanske är där nån dag. Här i Djurgården har han varit min kapten, säger Frondell.