Ottawabacken Thomas Chabot gör sitt andra raka VM och med sina två mål och fem assist är han fyra i backarnas poängliga i Slovakien.

Kanada fick stryk med 3-1 i VM-premiären mot finalmotståndarna Finland, men har sedan dess åtta raka segrar och tyckas bara bli bättre för varje match som går.
– Jag tycker det. Målvaktsspelet har varit en stor del av vårt spel och jag tycker att Matt (Murray) har varit enastående hela turneringen. Som grupp har vi försökt bygga på att bli bättre till de här matcherna i slutet av turneringen och ser så klart fram emot det som väntar, säger Chabot till HockeyNews.se inför VM-finalen mot Finland.
Han tycker att VM är ett bra steg i utvecklingen som hockeyspelare. Chabot är 22 år och den nya stora backstjärnan efter Erik Karlsson i Ottawa Senators. Den här säsongen gjorde han 55 poäng (14 mål, 41 assist) och blev tia i NHL:s poängliga för backar.
– När säsongen var över, vi hade självklart velat vara i slutspelet, men i slutändan är det här en chans för oss att tävla och spela mot väldigt talangfulla spelare i VM. Det är en bra erfarenhet på den här sidan vattnet, säger Chabot.
När han under 2017/2018 gjorde sin debut säsong i Ottawa fick han bästa tänkbara hjälp in i NHL.
Genom att spela med den dåvarande lagkaptenen och superstjärnan Erik Karlsson.
– Jag tycker att han har hjälpt mig en del. Jag spelade så klart inte så länge med honom, men under mitt första år spelade jag i backpar med honom och det var en bra tid. Han är en så bra spelare. Allt han gör där ute är speciellt och att vara en del av det var jättebra, säger Chabot.

Hur var det att umgås med honom i omklädningsrummet?
– Han är en härlig kille, en rolig kille som gillar att ha roligt. Men igen, jag har bara spelat med honom ett år och vet inte så mycket mer om honom. Men från det jag vet är han en väldigt bra hockeyspelare och ännu bättre kille.
Chabot ser fram emot att få uppleva sin första VM-final med Kanada.
– Vi förlorade i den första matchen mot dem i turneringen och det kommer att bli jättehäftigt för oss att få en ny match mot dem och vi ska göra vår bästa match i turneringen och försöka få en vinst.
Finland, som inte har någon etablerad NHL-spelare slog ut Tre Kronor i VM-kvartsfinalen trots att det svenska laget hade 21 NHL-spelare.
– Det visar dig att det spelar ingen roll hur många NHL-spelare du har. Om du hittar ett sätt att vara tillsammans som grupp och spela på rätt sätt kan du nå dit. Men om du har tio, 20 eller en NHL-spelare är det ändå en hockeymatch. Nu vill vi vinna den och oavsett om det är många NHL-killar kommer vi att ta den matchen på samma sätt som vi normalt gör, säger Thomas Chabot.






