I samarbete med
Efter en tids rykten är det nu klart. Kim Johansson lämnar finska Jukurit och är klar för Kalmar HC.
//
Fram till 22 juni erbjuder vi Hockeynews PLUS gratis i 3 månader. Använd koden SILLY26. Säg upp när du vill. Från och med månad fyra övergår abonnemanget till ordinarie pris: 89 kr/mån. Skaffa PLUS här.
Backen Kim Johansson har skrivit på ett tvåårskontrakt med klubben efter två säsonger i finska Jukurit. Där noterades han för 47 poäng på 96 matcher.
– Kim kommer bli en viktig spelare hos oss med sin erfarenhet och rutin. Det är en stark skridskoåkare med offensiv uppsida, säger Daniel Stolt till klubbens hemsida.
Har SHL-meriter
Johansson, som har Luleå Hockey som moderklubb, har tidigare spelat 288 matcher i Hockeyallsvenskan för Västervik, Vita Hästen och Björklöven. Han har även 44 SHL-matcher på meritlistan samt ett SM-silver med Luleå från 2022.
– Känns grymt kul att få komma till Kalmar. En förening som vill framåt och har ambitioner, vilket var det som lockade mest, säger Johansson.
Backen ansluter till Kalmar med kontrakt över de två kommande säsongerna.
Kommentarer
Skriven av
Linnéa har studerat Kommunikation och PR vid Karlstads universitet. Hon gjorde praktik på Hockeynews under våren 2024 och har därefter varit kvar i verksamheten. Hon har tidigare arbetat som sportreporter på Nya Wermlands-Tidningen, där hon bevakade Färjestad BK, och har även en period bakom sig på Bohusläningen.

