HockeyNews
PLUS

JVM-forwarden tillbaka i Brynäs – nu skriver han på sitt första kontrakt

(17315) Oskar KVist
Bildbyrån

Publicerad: 12 januari 2021

FacebookXWhatsApp

Oskar Kvist har slagit sig in i Brynäs den här säsongen.
Nu belönas han med ett rookiekontrakt efter att han spelat 100 minuter i SHL.
– Att få träna med seniorerna har också varit ett kliv att ta och det har utvecklat mig mycket och nu börjar jag känna mig mer och mer inne i SHL-spelet, säger Kvist till klubbens hemsida.

ANNONS
SHL presenteras av:
BAUHAUS bygger svensk ishockey 

Oskar Kvists utvecklingskruva har pekat rakt uppåt senaste året.

I februari gjorde han landslagsdebut när han var med I19--landslaget i Berlin och fick en månad senare göra sina första minuter i SHL när det blev knappt nio minuters istid mot Rögle på bortaplan.

Den här säsongen har Kvist noterats för 13 matcher i SHL för Brynäs och var under mellandagarna också en del av det svenska JVM-laget.

Och nu står det klart att han skrivit på ett rookiekontrakt efter att han kommit upp i 100 spelade minuter i SHL.

– Oskar har gjort en fantastisk resa det senaste året och det som känns extra roligt med det här kontraktet är att han inte får det bara för att han har ”råkat” spela 100 minuter. Han får det för att han har spelat och dessutom gjort det väldigt bra. Vi är väldigt glada och stolta över att en kille från våra egna led och från Gävle tar sig hela vägen till sitt första SHL-kontrakt och vi ser verkligen fram emot att fortsätta vara en del av Oskars utveckling, säger Michael Sundlöv till klubbens hemsida.

Kvist har denna säsong gjort ett mål och en assist på sina 13 SHL-matcher.

***

Gillade du artikeln? Värd en 50/50 lott - för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS