Läs mer
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor
Bevakningen presenteras av

Jacob Josefson har på grund av svåra sviter efter hjärnskakningar inte spelat match sedan i slutet av augusti 2021.
Men han både ser ut att vara – och känner sig – redo för comeback i Djurgården.
Det var den 27 augusti 2021 som Jacob Josefson åkte på ännu en smäll mot huvudet och det hände i en träningsmatch mot Linköping i Skoda Trophy i Södertälje. Efter det mådde Josefson så dåligt under så lång tid att hans karriär som spelare var över.
När han började att må bättre blev han expert i Viaplay och när han mådde så bra att han inte längre hade några problem med huvudet klev han in i en roll som assisterande sportchef till Niklas Wikegård i Djurgården.
Då kom suget att spela tillbaka. Och imorgon kan det bli spel för Jacob Josefson mot Almtuna i en träningsmatch i Norrtälje.
Han har en lång och hård försäsongsträning i kroppen och både ser och känner sig förberedd för att kasta sig in i hettan igen.
Träningarna den här veckan har flutit på och han är tillbaka i centerrollen i Djurgården. När han slutade var han lagkapten och förstecenter.
Nu är det Marcus Krüger som har de båda positionerna i laget.
Robert Kimby är nöjd med Djurgårdens träningsvecka. Imorgon match mot Almtuna i Norrtälje.
Robert Kimby är nöjd med Djurgårdens träningsvecka. Imorgon match mot Almtuna i Norrtälje.