Jörgen Jönsson fick abrupt sparken av Färjestad mindre än ett år in på sitt fyraårskontrakt.
Nu tar Sveriges meste landslagsman sitt första tränaruppdrag sedan dess och ska hjälpa Tre Kronor och Sam Hallam den närmaste månaden med VM i Schweiz.
Innan han kan nästa steg i karriären behöver situationen lösas – med Färjestad.
Med sina 285 landskamper är Jörgen Jönsson, 53, Tre Kronors meste landslagsman genom tiderna. Frågan är om någon nån gång kommer att spela fler landskamper än vad Jönsson har gjort.
Som spelare har han vunnit två OS-guld och två VM-guld. Det har även blivit tre VM-silver och fyra VM-brons.
Som coach har han inte hunnit med lika mycket även om han som assisterande coach har han vunnit SM-guld med både Färjestad och Växjö. Och när han tog över som huvudtränare efter Sam Hallam i Växjö blev det SM-guld direkt 2023.
ANNONS
Nu återförenas Hallam och Jönsson i Tre Kronor och landslaget betyder väldigt mycket för Jörgen Jönsson.
– Det betyder massor. Jag tycker att det är j-ligt kul, ett kul lag att jobba i. Få chansen att vara med i Tre Kronor och få spela för Sverige. De bästa av de bästa, säger Jönsson till Hockeynews i Husqvarna Garden.
"Lite rookiekänsla"
Även om Jörgen Jönsson är långt ifrån färsk som coach medger han ett det känns lite nytt att vara assisterande förbundskapten.
– Lite rookiekänsla, faktiskt, säger han och ler.
På vilket sätt?
– Hur funkar det här på andra sidan. Det är större stab. Det är j-ligt kul.
Sam Hallam ringde in Jörgen Jönsson till Tre Kronor.
– Jag har jobbat med honom innan ju. Samma roll som jag hade förut under honom. Powerplay och lite forwards och så där. Det var ett kul samtal tycker jag, det kittlade till i magen lite.
Jörgen Jönsson och Sam Hallam i Växjös bås.
Vad gjorde du just när du fick samtalet?
– Det vet jag i och för sig inte. Jag var ute i solen kanske och grejade i trädgården. Jag har mycket tid nu för tiden. Därför var det en kul avslutning på säsongen tycker jag.
Säsongen började inte lika roligt för Jörgen Jönsson då han återvände till Karlstad och Färjestad och skrev på ett fyraårskontrakt. I början av januari fick han sparken. Det är fortfarande något han inte vill prata om.
Han har kontrakt – till 2029.
Har du fått andra förfrågningar?
– Allmänt menar du?
Uppvaktas från annat håll
Ja – till tränaren Jörgen Jönsson?
– Det händer väl, absolut. Det gör det väl.
Vad behövs för att få dig att ticka igång?
– Ja, det blir lite halvkonstigt att snacka om det. Men vi behöver göra ett avslut med Färjestad först. Sedan behöver man göra nåt annat sedan. Men vi är inte där än. Det är mycket fokus här. Det är skönt. Allt det andra väntar vi med tills efteråt.
Du sitter fast i situationen (med Färjestad)?
– Ja, absolut, så är det ju.
Och det vill du inte prata om?
– Nej, det vill jag inte. Jag är här och ska göra ett bra jobb här. Jag tänker att VM som företeelse är j-ligt häftigt. Kul med Schweiz och ett spännande lag på gång. Det är många unga här just nu, men det är ett spännande lag på gång.
Jönsson ser fram emot de två turneringarna som väntar. Dels den tjeckiska med en match mot Schweiz i Jönköping. Dels Beijer Hockey Games i hans uppväxtstad Ängelholm.
– Kul också att vara med på Sams sista (uppdrag för Tre Kronor) för den här gången. Det är häftigt, säger Jörgen Jönsson.